מטאורים במדבר - מצפה רמון - אוגוסט 2021

וואוו!! איזו חוויה יוצאת דופן היתה לנו באוגוסט!
הפעם בילינו ארבעה לילות של שכרון חושים תחת שביל החלב:
11.8 - בבוסתן פרטי וקסום - למבוגרים בלבד

12.8 - בפינת הקסם "סוכה במדבר"

וסופ"ש 13-15 באוגוסט למשפחות בחוות האלפקות

בערבי המבוגרים יצאנו לטיול שקיעה קליל אל תצפית יפיפיה על מכתש רמון. התענגנו על ארוחת שף אצל ליעד בסוכה במדבר ושקענו אל תוך שביל החלב והחושך העמוק על מזרונים מפנקים לקולה של הלוחשת לכוכבים... נספר לכם על עוד שתי חוויות קסומות שהתרחשו בלילות למבוגרים:

אילה להב הגיעה לבוסתן יום לפני הגעתינו ובילתה שעות רבות בשמש לבנייה של מנדלה ממאות אבנים וקריסטלים. לכל אבן משמעות, לכל זוית וצורה תשומת לב. המנדלה היתה למרכז ההוויה שלנו באותו הערב.

חוויה קסומה נוספת היה בלילה בו שכבנו מתחת לכוכבים בסוכה במדבר...

תוך כדי התצפית אנחנו שומעים קול נחירה קצבי, איטי, עמוק. 

אליס: "אין משהו שאני אוהבת יותר מנחירות איטיות ומשוחרות תחת שמי הכוכבים... הרפיה אולטימטיבית..."

ילד מתוק בן 9: מתחיל לצחקק... ואז לאט לאט הוא כבר לא יכול להתאפק ופורץ בצחוק מתגלגל, משוחרר ונטול שליטה... הצחוק שלו כל כך מדבק שעוד אנשים מתחילים להתגלגל מצחוק. צוחקים עם הצחוק שלו... ומתחילים לצחוק גם הם בצחוק מהבטן... גם אליס המנחה השקטה של הכוכבים לא יכולה לעמוד בפרץ ואנחנו מוצאים את עצמינו מתגלגלים מצחוק עם הכוכבים... זה היה כל כך משחרר ונעים... אנחנו מזמינות את כל מי שרוצה לנחור או לצחוק להצטרף אלינו למפגשים הבאים :-)

בסופ"ש המשפחות פשוט נהנינו. אוהלים מפנקים ממש, אלפקות ולאמות חמודות והמון שמחה לילדים.
פתחנו את הארוע בהתנסויות בקרקסנות בו כל הילדים (וברור שגם המבוגרים) התנסו בג'אגלינג, בצלחות סיניות מסתחררות ועוד... 

אחרי ארוחת ערב מפנקת של הבשלנית האלופה מהצפון - אביה היולי כהן, צפינו במופע ג'אגלינג באש! מהפנט!
אחרי שההורים התארגנו על שקי שינה, כריות ופוכים, עברנו אל אזור תצפית הכוכבים שם חיכו לנו המזרונים.

במשך שעות צפינו בשביל החלב תוך כשמטאורים חוצים אותו לאורך ולרוחב. שמענו על קונסטלציות הקיץ, על סיפורים בשמים וגם על המטאורים המהפנטים.

חלק נרדמו בתצפית עצמה, וחלק חזרו לאוהלים.

למחרת, משכימי הקום הצטרפו אל אילן בהאכלה של האלפקות, הלאמות ושאר בעלי החיים. לאחר מכן סעדנו את נפשינו בארוחת בוקר טובה וכל המשפחות התפזרו לפעילויות עצמיות שונות באזור. היו מי שהלכו לבריכות שחיה, למרכז המבקרים במצפה רמון, לטיולי ג'יפים, טיולים רגליים, למסעדות טובות...

נפגשנו שוב בערב והלכנו לטיול רוג'ומים... צפינו בשקיעה מראש הגבעה ובנינו רוג'ומים יחד עם הילדים.

לאחר ארוחת הערב התכנסנו שוב לתצפית... הילדים כבר הגיעו לשמים קצת יותר מוכרים, זיהו צורות של כוכבים בשמים, שלא לדבר על כוכב הצפון שכבר הפך לידיד של כולם...

נפרדנו למחרת בבוקר לאחר ארוחת הבוקר... עד לשנה הבאה :-)

סוכה במדבר - מכתש רמון - יוני 2021

קשה להסביר לאדם שלא היה בסוכה במדבר את חווית השהות במקום.
תמהיל קסום של המילים הבאות: פשטות, בסיס, מהות החיים, נקיון, חיבור, מינימליזם מרגש, קהילה, שירות, שביל החלב, מדבר.

הגענו לסוכה במדבר בצהרים, קיבלנו את הסוכות שלנו, התמקמנו בחדרים והתחלנו להיכנס לזמן מדבר. קפה, עוגה, הכרות.

אחר הצהרים הלכנו עד למצוק מעל למכתש רמון והבטנו פנימה אל תוך הדממה המדברית. סיגל העבירה אותנו בקול ובמוסיקה למדבר, למכתש, ליופי ובחזרה אל תוך הלבבות שלנו.

לאחר שחזרנו, אכלנו ארוחת ערב צמחונית פשוט מעולה של השף המקומי ליעד ולאחריה ניגשנו למזרונים שחיכו לנו באזור תצפית הכוכבים.

במשך יותר משעתיים שמענו מאליס על הכוכבים, על עולמות אחרים... ראינו לווינים, כוכבים נופלים ואפילו משהו שגם הטייסים שהיו בקבוצה לא ידעו להסביר. כלי טיס בלתי מוסבר שטס בתבנית בלתי הגיונית...

יש שנרדמו ברחבה, יש ששבו לסוכות ויש שהמשיכו אל תוך הלילה...

למחרת בבוקר התפננו בבריכה בשיחות עומק על החיים ועל חוויות ליל הכוכבים. 

מכתש רמון - מולד ירח - נובמבר 2020

התחלנו את המפגש במעגל הכרות במאהל ומשם יצאנו לטיול קצר באזור. התענגנו על השקט, על צבעי המדבר ועל תחושת ההתכנסות שקורית באופן טבעי במדבר. חזרנו למאהל ויצאנו לטקס מולד ירח. את התפילה האישית של כל אחד מאיתנו ליוו כבר כוכבי הלכת צדק, שבתאי ומאדים שזרחו מעל לראשינו. כששבנו למאהל, ארוחת ערב מענגת חיכתה על השולחנות.

אחרי ששבענו, נחנו, והתלבשנו כהוגן... יצאנו לאזור תצפית הכוכבים. לילה מושלם קידם את פנינו. הרוח שהשתוללה יום קודם כמו כיבדה את מולד הירח, ולקחה DAY OFF... נשכבנו מתחת לשמים שחורים מעוטרים באלפי כוכבים. במשך כמה שעות, שמענו סיפורים על מסתורי החלל, על אגדות כוכבים וגם לא מעט על כל מה שאנחנו בני האדם, עדין לא יודעים. חלקינו נרדמנו תחת השמים, וחלקינו המשיכו למדורה.

למחרת בבוקר עשינו מדיטציה יחד עם השמש הסתווית הזורחת. השמש חדרה למדיטציה והאירה אותנו מבפנים.

לאחר ארוחת הבוקר יצאנו לטיול בעין סהרונים ונחל נקרות עם מדריך מקומי.

סיימנו בצהרים, שזופים, שמחים וטעונים בכל הטוב שהעולם הזה יודע להרעיף עלינו.

מכתש רמון - כוכבים ותנועה - נובמבר 2020

הפעם היתה לנו כוכבת אורחת, עדי גורן - אדירכלית התנועה.

ואיזה כוכבת היא היתה!

הגענו בצהרי יום חמישי למחנה מקסים בלב המכתש. התמקמנו באוהלים וישבנו למעגל הכרות במאהל המרכזי. לאחר ההכרות, עדי הדליקה מוזיקה עדינה שהתמזגה בדממה המדברית והתחלנו להניע את הגוף. רקדנו עד לאור השקיעה כשעדי מנחה אותנו בטבעיות, בשמחה, בעדינות, ב"עדייות"... בערב התענגנו על ארוחה צמחונית משגעת, קשקשנו, ישבנו ליד המדורה והתחלנו להתעטף לקראת הלילה.

במכתש רמון קר בלילות נובמבר, אבל עם כמה שכבות לבוש, נשאר רק להנות מהקור..

עברנו לאזור תצפית הכוכבים. נשכבנו על מזרונים נוחים, עם שק"שים פוכים וכריות וצפינו בכל השמים נעים מעל לראשינו. מצאנו את כוכב הצפון בעזרת קסיופיאה המלכה היהירה. ראינו גם את משולש הקיץ מתחיל לשקוע ולהיפרד מאיתנו עד לקיץ הבא, ואיך אוריון הצייד החורפי עושה דרכו אל מרכז השמים. ראינו את כוכב הלכת מאדים וניסינו להבין למה בעצם אנשים כל כך רוצים להגיע לשכן שלנו.

חלקינו נרדמו תחת השמים, חלקינו עברו לאוהלים, וחלקינו פשוט לא יכלו לוותר על השמים זרועי הכוכבים ועברו לישיבה סביב המדורה...

משכימי הקום זכו לפתיחת איטית של הגוף יחד עם עדי מול זריחה של שמש סתוית נעימה.

לאחר ארוחת בוקר מושבחת, יחד עם עדי פתחנו ומתחנו והנענו את הגוף.

לסיום, אליס הנחתה אותנו במדיטצית צ'אקרות בה הפצנו ממתנות סוף השבוע לכל העולם.

תענוג עצום. מחכים בקוצר רוח לפעם הבאה עם עדי גורן אדריכלית התנועה...

(הידעתם שעדי גורן היא באמת אדריכלית במקצועה?! כן, של בתים וכאלה...)

מכתש רמון, 11,12,13,14 באוגוסט - מטאורים

באוגוסט, מצד אחד חם מדי לטייל במדבר במהלך היום, מצד שני, אין מקום יותר טוב לצפות בקסם מטר המטאורים שמתרחש פעם בשנה. רצינו שכמה שיותר אנשים יחוו את השמיים ומצד שני רצינו למצוא בתוך מכתש רמון מקום יחסית מבודד, בתוך מטר האנשים שהגיעו למצפה רמון ולמכתש השנה.

לכן רקמנו מפגשים של לילה אחד. הקמנו מאהל בלב המכתש ובמשך ארבעה ימים הגיעו אנשים לבלות איתנו את הלילה. שני לילות למבוגרים ושני לילות למשפחות. מכיוון שחם, הסתפקנו באירועים קצרים, שנותנים את חווית המדבר וההתנתקות והכי חשוב, שמיים שחורים ופתוחים. התכנסנו, התמקמנו, הכרנו אנשים מקסימים ואחרי ארוחת הערב, נשכבנו במעגל מתחת לשמי הלילה וצפינו בכל השמים מסתובבים סביב כוכב הצפון. ראינו איך שביל החלב נע כמו נחש עשוי ענני כוכבים מאופק לאופק. ראינו איך הוא מתחיל את הלילה נמוך בשמים ועולה ועולה עד אל מעל לראש. כוכבי הלכת צדק שבתאי מאדים וונוס באו לבקר. וכמובן, ספרנו "כוכבים נופלים"... מטאורים שחצו את השמים, גרמו ללבבות להמריא, לקולות הוואו להתפרץ כאורכו של שובל המטאור ולתפילות ולמשאלות לפרוץ בטבעיות.

קשה לתאר את החוויה, אבל הנה כמה תמונות, עד לשנה הבאה...