חיפוש

על שמי הלילה

עודכן ב: 10 יונ 2020

החלל החיצון הקסים אותי מאז שאני זוכרת את עצמי. מה זה חלל חיצון? מה זאת אומרת חלל חיצון? הרי גם אנחנו ספינת חלל ענקית המשייטת בחלל החיצון. אנחנו שייכים לחלל החיצון כמו כל חומר אחר המשייט בחלל החיצון...למה אנחנו נמשכים כל כך אל שמי הלילה? למה כשאנחנו מרימים את הראש ומביטים אל תוך מליוני כוכבים נוצצים הלב שלנו מחסיר פעימה?

אולי כי המסתורין כל כך עצום עד שקשה לנו להישאר בעולם המחשבה ואם אנחנו רוצים או לא, אנחנו מועברים מיד לתודעת חלום.

ואולי בגלל שאנחנו יודעים כל כך הרבה על כל כך הרבה. אולי בגלל שאנחנו יודעים שיש כוכבים מרוחקים אלפי ומיליוני שנות אור מאיתנו, שיש חורים שחורים שאנחנו לא מבינים, שיש חומר אפל שאף אחד לא יודע מהו בכלל.

ואולי בגלל שהיופי של שמי הלילה כובש את לבנו. וכמו שאנחנו לא יודעים למה פרח יפיפה מסעיר את ליבנו, כך גם נצנוצי המרום.

ואולי בגלל שאנחנו מרגישים בבית? אולי בגלל שהמולקולות שבונות אותנו עשויות מהכוכבים עליהם אנחנו מביטים? (הסבר בהמשך)

ואולי בגלל שברגעים שאנחנו מרימים את הראש לשמים, אנחנו ברגע של אינטימיות גדולה בה אפשר להשתעשע באזורים האסורים בין מציאות לדמיון.

ואולי לעולם לא נדע את הסיבות. אבל אנשים באשר הם, ימשיכו להרים את הראש לשמים ולהחסיר פעימה.

ואני לומדת אסטרונומיה ואסטרופיזיקה ואוירונאוטיקה ומיתולוגיה ושירה. ואני מבלה לילות על לילות תחת שביל החלב בהימלאיה, בחוקוק, במדבר. לילות על לילות של עיניים פעורות לרווחה. ועדין, אין לי תשובות.


ולמרות שבמפגשים שלנו אנחנו מתכוונות לשים דגש על חוויה ולא על תוכן … למרות זאת, אני רוצה לספר כאן קצת על עובדות(?) מדעיות שמושכות את ליבי וזורקות אותי הרחק הרחק מכאן.


  • כיוון שהכוכבים שבשמים נמצאים במרחק שנות אור מאיתנו, הרי שכשאנחנו מרימים ראשינו לשמים בלילה, מופע האורות הנגלה לעינינו הוא בעצם היסטוריה. הוא מיצג של אינסוף זמנים בעבר. אור מלפני שלוש מאות שנה (הפליאדות), אור מלפני חמש שנים (אלפא קנטאורי), אבל הכל היסטוריה. אין פרט אחד בשמים שאפשר לקרוא לו - 'עכשיו', מלבד אולי הירח שמחזיר אור שרחוק מאיתנו שמונה דקות. מקסים.

  • שמי הלילה המטריפים את חושינו, נמצאים מעל לראשינו גם ביום, רק שלא רואים את הכוכבים בשל אור השמש. כן, כן, זה ברור. אותי זה מדליק:-)

  • כל ירח מלא, אני יושבת על הר ליד חוקוק. כשהירח שוטף את פני ואת נפשי, אני תמיד נזכרת שזו בעצם אמבטיית שמש... הירח רק מחזיר אלי את אור השמש. רק...

  • זאת ועוד. הירח מסונכרן או גורם לגאות ולשפל של אוקיאנוסים גדולים. מבין כל המערכות אליהן הירח מסונכרן, הוא בוחר להסתנכרן עם הרחם של הנקבה של כל היונקים על פני כדור הארץ. לא עם הלבלב, לא עם הטחול. עם הרחם. בלבד...

  • פחות מחמישה אחוז מהיקום עשוי מחומר. מדענים היום לא יודעים (אסלי!) ממה מורכב שאר ה 95%!  קוראים לזה חומר שחור, חומר אפל אבל תכלס לא יודעים. יודעים מאפיינים של הדבר הזה (הם קוראים לזה matter שזה לא ריק ולא חומר אבל לא אומר דבר בנוגע ל-'מה זה כן...').  לא מדהים? אנחנו באמת לא יודעים מה יש שם בחוץ.

  • ובואו נדבר לרגע על החמישה אחוז. רוב החומר הוא מימן. משהו כמו 74%. אחריו יש הליום 24% וחמצן 1%.  כל שאר האלמנטים כמו פחמן, חנקן, זרחן וכו'... מהווים עשיריות, מאות ואלפיות האחוז ממה שקיים ביקום. גוף האדם עשוי 75% מחמצן ומימן, 20% פחמן וחנקן. כבר אפשר לראות, שאנחנו זן נדיר... ציפור משונה ביקום...

  • מממ... ואם נרצה לעוף עוד קצת... איך נוצרו האלמנטים הכבדים יותר מהם אנחנו עשויים... מגנזיום, זרחן, ברזל... ? הם לא מרחפים זמינים בחלל... הם נוצרו מהתנגשות בין כוכבים ומסיומי חיים של כוכבים. ההתנגשויות הללו יצרו את כוכבי הלכת וגם את כדור הארץ. ואנחנו? אנחנו הרי עשויים מכדור הארץ, מהאדמה. הגוף שלנו נוצר מהאוכל אותו אנו אוכלים שגדל באדמה. האדמה הזו היא... אבק של כוכבים. כלומר גם אנחנו, אבק של כוכבים. עכשיו אתם מוזמנים לאסוף את המולקולות חזרה ולשוב אל העולם הזה :-)

  • שמתם לב שהעולם כולו תומך בנו? שהעצים מייצרים חמצן עבורינו? שהאדמה מאכילה אותנו? שהפרחים מקשטים את עינינו, שהמים שוטפים אותנו בפנים ובחוץ? יכול להיות שכל התמיכה הזאת נעצרת בשמים? לא הגיוני. בטוח גם הכוכבים, והאבק הבין פלנטרי, והערפיליות, והחורים השחורים והחומר האפל... תומכים בנו. וכמו שהלב שלנו פועם אם אנחנו חושבים על זה או לא.. כך גם גרמי השמים ממלאים את ליבינו חלומות ותובנות אם אנחנו מרימים את הראש לשמים או לא.. קסם. 


83 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול